Muzeum Okręgowe w Pile zaprasza do obejrzenia wystawy czasowej, pt. "Historia dobranocki". Bohaterem wystawy jest „Dobranocka”, krótki film animowany dla dzieci emitowany w porze wieczornej – fenomen, który ukształtował kilka pokoleń Polaków. Na drugim planie mamy szeroko zakrojony kontekst całej historii kina animowanego. Ta wystawa to podróż po ewolucji tej dziedziny sztuki, jej gatunkach i technikach.
Na ekspozycji pokazano 15 najważniejszych polskich bajek animowanych, m.in. „Bolek i Lolek”, „Reksio”, „Trzy misie”. Wieczorne programy dla dzieci nadawane były w pierwszym programie TVP po godzinie 19.00. Do 1993 r. program nosił nazwę „Dobranocka”, a w latach późniejszych nadawany w niedzielę, został nazwany „Wieczorynką”. 2 października 1962 r. jako pierwszą polską dobranockę wyemitowano audycję telewizyjną pt. „Jacek i Agatka”. Emisja ostatniej wieczorynki w Programie Pierwszym TVP odbyła się 30 sierpnia 2013 r. i była to brytyjska „Świnka Peppa”.
Wystawa jest okazją do poznania wyjątkowej kolekcji przeróżnych przedmiotów kojarzonych z popularnymi tytułowymi animacjami dla dzieci. Dla starszych zwiedzających jest to sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa. Równocześnie ma ona na celu zaprezentowanie najmłodszemu pokoleniu fenomenu jakim była dobranocka.
Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Podczas zwiedzania zostaną również zaprezentowane artefakty związane z etapami powstawania bajki animacyjnej, np. ręcznie wykonane elementy dekoracji i rekwizytów, kadry filmów, scenopisy, udostępnione przez TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu.
Serdecznie zapraszamy na zwiedzanie.
Więcej informacji:
Dział Edukacji i Promocji tel.: 67 211 07 89 (przyjmujemy zapisy dla grup zorganizowanych)