Droga ku nieznanemu... (29.04. - 31.07.2021 r.)

Wystawa zorganizowana w oparciu o zbiory dra Adama Piekarskiego - Prezesa Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Indian.

Tematem wystawy było znane wydarzenie z historii Ameryki Północnej – ekspedycja Meriwethera Lewisa i Williama Clarka na Zachód kontynentu, która miała miejsce w latach 1804-1806. Była to pierwsza udana wyprawa na tereny kontynentu leżące na zachód od Missisipi i sięgające wybrzeża Pacyfiku. Z wydarzeniem tym związany jest również fakt zakupu w 1803 r. przez Stany Zjednoczone francuskiej prowincji Luizjany.

Dwaj amerykańscy badacze wyruszając w kierunku Pacyfiku wkroczyli na niezbadany dotychczas teren i nie znali swojego przeznaczenia. Przed nimi rozpościerały się tysiące kilometrów doliny Missouri i Kolumbii, którą zamieszkiwały indiańskie plemiona, niektóre znane Amerykanom ze swojej siły i bitności, ale też i takie, które dotąd w ogóle nie miały styczności z białym człowiekiem. Eksploratorzy wkraczali więc na niezbadany dotychczas teren, nie tylko nie wiedząc kiedy, ale czy w ogóle wrócą do domu. Nie posiadali nawet map niektórych obszarów badanego lądu, posiłkując się jedynie informacjami zaczerpniętymi od napotykanych traperów i Indian lub kierując się wyłącznie intuicją. Styczność z Indianami pozwalała na odkrywanie świata nowego stając się pasjonującą przygodą, którą nie każdemu jest dane przeżyć. Wydarzenia z tamtych lat i ich przebieg ukazują, że pomimo niebezpieczeństw i nieprzewidywalnych następstw Lewis i Clark podjęli wyzwanie, które okazało się ich życiowym dokonaniem. Ale okazało się również wybitnym osiągnięciem głównego promotora ekspedycji, prezydenta Stanów Zjednoczonych, Thomasa Jeffersona, a także historycznym przedsięwzięciem Amerykanów.

Wystawa poprzez zaprezentowane fotografie, mapy, dokumenty, tubylcze artefakty oraz przedmioty oddające charakter ekspedycji nie tylko obrazowała ważne wydarzenie z historii Ameryki i Stanów Zjednoczonych. Ukazała także materialny dorobek plemion, które członkowie ekspedycji napotkali na swej drodze podczas wędrówki nad Pacyfik. Szczególnym wyzwaniem staje się ostatni wątek, gdyż wyprawa wędrowała przez obszary górnej Missouri, kraj Oregonu, oraz dolinę Kolumbii zamieszkiwane również przez indiańskie plemiona, które dotychczas nie miały kontaktu z białymi ludźmi.

 

dr Adam Piekarski jest absolwentem Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończył studia podyplomowe na Wydziale Historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej, gdzie uzyskał również doktorat. Przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Indian, członek Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Etnograficznego PAES/PATE im. Bronisława Malinowskiego (Polish-American Ethnological Society In Memory of Bronislaw Malinowski, Atlantic City Task Force Group) oraz Narodowego Muzeum Indian Amerykańskich w Waszyngtonie (The National Muzeum of American Indian, Washington, DC). Od wielu lat zajmuje się problematyką związaną z historią Ameryki Północnej, w szczególności Stanów Zjednoczonych. Promuje w Polsce indiańskie Kultury kontynentu północnoamerykańskiego (szczegóły WWW.walker.org.pl). Twórca wystaw i artystycznych projektów, wspieranych przez Ambasadę USA w Warszawie i Konsulat Generalny USA w Krakowie. Wielokrotnie przebywał w USA penetrując historyczne regiony i odwiedzając indiańskie rezerwaty. Wiosną 2008 roku wziął czynny udział w indiańskim Najdłuższym marszu (The Longest Walk 2) w USA. Z kolei w 2014 roku przez trzy miesiące prowadził w Stanach Zjednoczonych badania dotyczące historycznej wyprawy Lewisa i Clarka z początku XIX wieku pokonując trasę dawnej wyprawy. W zakresie pracy naukowej publikuje Artykuły w polskiej prasie specjalistycznej, prowadzi wykłady i publiczne spotkania, redaktor książek, uczestnik i organizator konferencji naukowych o tematyce dotyczącej Indian Ameryki Północnej. Ostatnia publikacja ukazała się w 2018 roku. To dwutomowe wydanie zatytułowane Wyprawa Lewisa i Clarka na Zachód Ameryki (Oficyna Wydawnicza MJK Kucharski, Toruń-Bydgoszcz).

 
Obrazów w galerii: 15

Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica w Pile
64-920 Piła, ul. Browarna 7
Muzeum rejestrowane 46 (PRM/98)

Projekt i realizacja MYKK