Zapraszamy na wystawę "Archeologia bez łopaty"
22 maja 2023

Jeśli interesujesz się archeologią, zwłaszcza podwodną oraz współczesnymi metodami badań m.in. teledetekcyjną, leśną oraz analizą magnetometryczną, to koniecznie musisz zobaczyć wystawę pt. "Archeologia bez łopaty", która obecnie jest prezentowana w naszym Muzeum.

 

Dzisiejsza wiedza o przeszłości ludzi, ich życiu codziennym, obrzędowości, zmieniającym się relacjom społecznym, czy rozwoju technologii – od epoki kamienia niemal do progu współczesności – jest rezultatem stu kilkudziesięciu lat prowadzenia badań archeologicznych. W ich trakcie odkrywano i prowadzono prace wykopaliskowe na tysiącach stanowisk, dziś w większości zazwyczaj bezimiennych, lub znanych wyłącznie specjalistom, czy takich, które – jak osada obronna ludności kultury łużyckiej w Biskupinie – trafiły do powszechnej świadomości. Wszystkie je łączy jeden wspólny mianownik – pochodzące z nich źródła archeologiczne pozyskiwano za pomocą metod wykopaliskowych. Umożliwiają odpowiednie dokumentowanie odkryć i fachowe wydobywanie znalezisk ale są bezpowrotnie niszczące pierwotny układ nawarstwień kulturowych, czy obiektów.

Dążąc do zdobywania wiedzy o przeszłości archeolodzy poszukiwali i poszukują metod, które umożliwiają uzyskanie oczekiwanego celu naukowego w sposób mało inwazyjny, czy bezinwazyjny. Dzięki nim archeologia pozyskuje nowe źródła informacji, służą też określaniu granic stanowisk archeologicznych, które należy otoczyć ochroną. W końcu wskazują miejsca, na których z różnych powodów przeprowadzenie badań wykopaliskowych jest jednak niezbędne.

Celem wystawy „Archeologia bez łopaty” jest pokazanie dzisiejszego oblicza archeologii, przybliżenie niektórych kierunków rozwoju, które w przyszłości będą w tej nauce zajmować coraz bardziej poczesne miejsce.

 

Wystawa powstała we współpracy z: Instytutem Archeologii Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydziałem Archeologii im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Pile, Stowarzyszeniem Nurkowym Gwda, Muzeum Sprzętu Nurkowo - Marynistycznego w Szubinie oraz Muzeum Regionalnym w Rogoźnie.

 

Gorąco polecamy i zapraszamy!!!

Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica w Pile
64-920 Piła, ul. Browarna 7
Muzeum rejestrowane 46 (PRM/98)

Projekt i realizacja MYKK