Wernisaż wystawy Pod osłoną pierwszej gwiazdy...
14 listopada 2022

Dyrektor Muzeum Okręgowego w Pile Ziemowit Niedźwiecki zaprasza na otwarcie wystawy pt. „Pod osłoną pierwszej gwiazdy. Szopki bożonarodzeniowe różnych kultur” 24 listopada 2022 r. (czwartek) o godz. 17.00 do Muzeum przy ul. Browarnej 7.

 

Podczas wernisażu koncert przedświąteczny w wykonaniu Kseni Shaushyshvili (śpiew), Julii Ziembińskiej (harfa) i Jacka Skowrońskiego (piano).

 

Wystawa ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

 

Ekspozycja zaprezentuje około 90 szopek bożonarodzeniowych z kolekcji artystów Martina i Teresy Bickel ze szwajcarskiego Wildhaus. Eksponaty pochodzą z wielu krajów i kontynentów, jednakże w każdej z nich odnajdziemy Świętą Rodzinę: Maryję, Józefa i dzieciątko Jezus, stylizowaną zgodnie z obowiązującymi w danym kraju zwyczajami, tradycjami, czasami bardzo odległymi i mało zrozumiałymi. Niektóre wyróżnią się rozmiarem np. miniaturka w łupinie orzecha, ciekawym kształtem, tworzywem czy interesującym pomysłem plastycznym. Wiele z nich wykonanych jest z naturalnych materiałów: drzew, roślin, kamieni. Są figurki wykonane z hebanu, bambusa (Afryka), kukurydzy (Węgry). Kształty i aranżacje szopek są również zgodne ze zwyczajami i kulturą kraju, w którym powstały. Zbiór kilkuset świątecznych scenek trafił do Muzeum Zabawek i Zabawy w grudniu 2005 roku. Przekazał je Otto Walser, prezes szwajcarskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Karawane Schweiz”.

 

Artyści muzyczni:

Ksenia Shaushyshvili - absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego (kierunek: Śpiew solowy), Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Ukończyła Szkołę Średnią o profilu aktorskim w Brześciu (Białoruś). Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów pieśni estradowej. Brała udział w wielu kursach wokalnych, koncertach kameralnych oraz festiwalach na terenie całego kraju m.in. Sacrum et Musica w Łomży, Letnim Festiwalu Muzycznym w Kutnie, Festiwalu Opera Know-how w Poznaniu, Festiwalu "Kultura ze Wschodu" w Rzeszowie, performance TABLEAU VIVANT autorstwa znanego niemieckiego muzyka i performera Mike Hentz’a. Została wyróżniona II nagrodą wśród szczególnie uzdolnionej młodzieży, przyznawaną przez miasto Brześć. W roku 2017 zadebiutowała w roli tytułowej na deskach Opery Poznańskiej w przedstawieniu "Alicja w Krainie Czarów" Gabriela Kaczmarka. W tym samym roku zdobyła stopień magistra sztuki na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Udzielała się także w Teatrze Nowym im. T. Łomnickiego w Poznaniu jako aktorka. Aktualnie współpracuje z Teatrem Cortique i aktywnie koncertuje na terenie całej Polski.

 

Julia Ziembińska - absolwentka studiów magisterskich na Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie harfy, a następnie stypendystka amerykańskiej uczelni Oklahoma City University. Kontynuowała studia podyplomowe w Szkocji w Glasgow w prestiżowej Royal Scottish Academy of Music and Drama, gdzie również otrzymała stypendium. Od lat przełamuje swoje klasyczne wykształcenie i poszukuje inspiracji w muzyce i brzmieniach różnych gatunków. Tworzy projekt harfowy z nowoczesnymi aranżacjami muzyki rozrywkowej, filmowej, klasycznej, jazz i pop. Występuje na harfie koncertowej prestiżowej marki Lyon&Healy solowo jak i w kolaboracjach z innymi instrumentalistami i wokalistami – w duecie, trio, kwartecie i większych składach. Ma okazje współpracować z międzynarodowymi muzykami sceny jazzowej (Piotr Wojtasik), z którego projektem wystąpiła na najważniejszych festiwalach jazzowych w Polsce – Jazz nad Odrą, Sopot Jazz Festiwal, Lotos Jazz Bielska Zadymka jazzowa.

 

Jacek Skowroński - urodził się w Kostrzynie Wielkopolskim, w którym to pierwszych lekcji gry na pianinie udzielał mu ojciec, organista parafialny. Następnie instrumentalista przeszedł kolejne stopnie edukacji muzycznej: uczył się w liceum muzycznym w klasie fortepianu, by następnie podjąć studia w klasie kompozycji w poznańskiej Akademii Muzycznej. Jacek Skowroński – pianista i aranżer z Poznania - może poszczycić się wielką wyobraźnią oraz słuchem absolutnym, co nie było bez znaczenia w przecieraniu nowych szlaków kariery estradowej. Już w czasie studiów zagrał wiele zagranicznych koncertów z utalentowaną, muzykującą rodziną Steczkowskich. W tym samym czasie zaproponowano mu stanowisko korepetytora muzycznego w poznańskim Teatrze Nowym. Tak rozpoczęła się trwająca do dziś przygoda z teatrem. Z korepetytora wkrótce awansował na kierownika muzycznego, czuwającego nad stroną artystyczną przedstawień oraz uczestniczącego w ich przygotowaniu. Uczenie aktorów piosenek oraz konsultacje z reżyserami i kompozytorami (szczególnie częstym gościem w tym teatrze był Jerzy Satanowski) stało się nie tylko źródłem satysfakcji zawodowej, ale i okazją do spotkań ze świetnymi i wymagającymi profesjonalistami. W tym czasie nawiązał również współpracę z Adamem Opatowiczem (reżyserem, aktorem, kompozytorem i wieloletnim dyrektorem Teatru Polskiego w Szczecinie) oraz z krakowskim reżyserem Pawłem Szumcem. Udział w nagraniu jednego z odcinków programu Od przedszkola do Opola w 1996 roku okazał się bardzo znaczący. Było to bowiem pierwsze zawodowe spotkanie z Hanną Banaszak, które zaowocowało dwunastoletnią współpracą z gwiazdą, w roli pianisty i aranżera. Wśród ważniejszych dokonań Jacka Skowrońskiego można wymienić współpracę z takimi artystami, jak: Hanna Banaszak, Rui Carlos Ferreira, Felicjan Andrzejczak, Elżbieta Adamiak, Katarzyna Jamróz, Beata Lerach, Oksana Hamerska, Rafał Piechota, Marta Bizoń, Jerzy Satanowski, Mirosław Czyżykiewicz, Andrzej Poniedzielski, Adam Opatowicz, Eugeniusz Korin, Piotr Kruszczyński, Paweł Szumiec oraz z zespołami wokalnymi Affabre Concinui, Chór Żeński SONANTES UEP, Chór Kameralny Musica Viva UEP.

 

Ksenia Shaushyshvili, Julia Ziembińska i Jacek Skowroński

Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica w Pile
64-920 Piła, ul. Browarna 7
Muzeum rejestrowane 46 (PRM/98)

Projekt i realizacja MYKK