Wernisaż wystawy: Myślistwo...
24 października 2016

20 października odbyło się uroczyste otwarcie wystawy czasowej „Myślistwo. Ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Szczecinku”.

 

W nastrój wystawy wprowadził Zespół Trębaczy Myśliwskich „Wilk” z Nadleśnictwa Sarbia, który swoją obecnością uświetnił cały wernisaż. Prezentowane utwory – sygnały myśliwskie – zaopatrywane były w krótkie komentarze Nadleśniczego Macieja Strawy, które dawały ogólny pogląd również na same tradycje myśliwskie. Ciekawostką podczas występu była prezentacja umiejętności w wabieniu jeleni poprzez naśladowanie głosów tych zwierząt. Występ zrobił wielkie wrażenie na słuchaczach czego wyrazem były wielokrotne oklaski.

 

Głos podczas uroczystości otwarcia wystawy zabrała również komisarz wystawy Jadwiga Kowalczyk-Kontowskiej z Muzeum Regionalnego w Szczecinku. Opowiedziała historię tworzenia kolekcji myśliwskiej, o jej najważniejszych eksponatach i grupach eksponatów, a następnie oprowadziła po wystawie. Wśród gości wernisażu znaleźli się leśniczy jak również sami myśliwi, ale byli i laicy w tym temacie, którzy mimo wszystko z wielkim zainteresowaniem oglądali prezentowane eksponaty wymieniając się swoimi spostrzeżeniami.

 

Wystawa prezentuje nie tylko broń myśliwską białą i palną, ale również elementy wyposażenia salonów myśliwskich, przedmioty sztuki użytkowej, a całość uzupełnia grafika i obrazy o tematyce polowań. Najcenniejsze obiekty pochodzą z XVII i XVIII w., ale znaczna część to przedmioty wykonane w wieku XIX.

Wśród prezentowanych eksponatów znajdują się takie wykonane z drewna, ale również z rogów i poroży zwierzęcych. Część z nich jest misternie rzeźbionych ukazując motywy myśliwskie i zwierzęce. Motywy takie przewijają się również na zastawie stołowej, meblach dębowych, paterach, kałamarzach, laskach, fajkach, papierośnicy, tabakierce, jak również zdobią broń. Obok prezentowanej broni jest też oporządzenie myśliwskie takie jak: prochownice, dozowniki, krzesełko, szczypce do odlewania kul, torba myśliwska i inne.

 

Wystawa potrwa do 5 stycznia 2017 r., ale już dziś serdecznie zapraszamy!

 
Obrazów w galerii: 31

Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica w Pile
64-920 Piła, ul. Browarna 7
Muzeum rejestrowane 46 (PRM/98)

Projekt i realizacja MYKK