Dyrektor Muzeum Okręgowego w Pile zaprasza na otwarcie wystawy pt "Garncarstwo przez tysiąclecia" 4 sierpnia (czwartek) 2016 r. o godz. 17.00 do Muzeum przy ul. Browarnej 7.
Najstarsze znane ślady wykorzystania i wypału gliny znane są z okresu 29000 – 25000 lat przed naszą erą. W oparciu o nie przypuszczać można, że początkowo glina wykorzystywana była w sferze obrzędowości, a z biegiem czasu surowiec ten wykorzystywano również w życiu codziennym. Z gliny wytwarzano cegły, konstruowano z niego piece i paleniska, wykorzystywano do izolacji domów przez obmazywanie drewnianych ścian, sporządzano z gliny tabliczki do pisania, jak również glina stała się podstawą garncarstwa. Początki wytwórczości naczyń glinianych wiążą się z najmłodszym okresem epoki kamienia, a więc z neolitem. Na terenie ziem polskich początki tego rzemiosła sięgają więc VI tysiąclecia przed naszą erą. Początkowo podstawowym sposobem wykonywania naczyń glinianych było ręczne lepienie. Dopiero w III i II wieku przed naszą erą, wraz z osadnictwem plemion celtyckich, pojawiła się najstarsza ceramika toczona na kole. Na wystawie „Garncarstwo przez wieki” prezentowane są naczynia i wyroby ceramiczne z okresu od neolitu do współczesności. Mają one różny kształt, wielkość, czy sposób zdobienia. Inne formy służyły do gotowania, przechowywania różnorodnych produktów, czy zwłaszcza wykorzystania w sferze obrzędowej – w tym pogrzebowej.
Wystawa zorganizowana została ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Muzeum w Koszalinie oraz Muzeum Okręgowego w Pile. Ekspozycję uzupełniają wyroby warsztatu garncarskiego Pana Zygmunta Karwackiego z Jańczyna koło Białośliwia.
Komisarz wystawy: dr Jarosław Rola
Czas trwania wystawy: 4. 08. - 2. 10. 2016 r.