Uwaga! Zajęcia z leśnikami w Muzeum
26 października 2016

Motyw polowania na porcelanowej filiżance

Muzeum przygotowało specjalną ofertę lekcji muzealnych do wystawy czasowej: „Myślistwo – ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Szczecinku”. Zajęcia prowadzone będą przez leśników – pracowników Nadleśnictwa Zdrojowa Góra oraz Nadleśnictwa Sarbia. Poniżej zamieszczamy tematy oraz terminy lekcji. Zachęcamy do skorzystania z oferty.

 

Lekcje muzealne do wystawy czasowej: „Myślistwo – ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Szczecinku”

 

 

 

1. Kogo w lesie spotkać można? (8 i 9 listopad)

W lesie każde zwierze jest ważne, niezależnie od rozmiaru czy miejsca bytowania. Leśni mieszkańcy mogą prowadzić samotny tryb życia lub tworzyć stada i kolonie. Niektóre zwierzęta zapadają w sen zimowy, inne hibernują, jeszcze inne robią zapasy, zmieniają futra, albo przenoszą się na zimę w cieplejsze rejony. Poszukamy wspólnie leśnych stworzeń przedstawionych na muzealnych eksponatach.

 

2. Na leśnym szlaku (15 i 17 listopad)

W lesie żyje wiele zwierząt, są jednak bardzo płochliwe i dlatego trudno je obserwować. Niektóre zwierzęta w ciągu dnia śpią, więc nie można ich spotkać. Można za to znaleźć wiele śladów i tropów, które pomogą rozpoznać, kto spędzał w lesie czas…

 

3. Od żołędzia do szafy (22 i 23 listopad)

Drewno to cenny surowiec pozyskiwany ze ściętych drzew, które pojawiły się na Ziemi wiele milionów lat temu. Z czasem człowiek nauczył się rozpoznawać drzewa i nadał im nazwy. Ludzie od zawsze otaczali się przedmiotami wykonanymi z drewna. Z drewna powstają nie tylko rzeźby, ale także meble, obrazy i książki….

 

4. Kto nosi poroże, a kto rogi (29 i 30 listopad)

Czym różnią się rogi od poroża? Co na głowie nosi król puszczy, czyli żubr i dlaczego jeleń nie ma „rogów”? Kto zrzuca poroże? Co można zrobić z rogów i poroża?

 

5. O tradycjach myśliwskich słów kilka… (10, 16 i 24 listopad oraz 1 grudzień)

Myślistwo wypracowało pewne tradycje i zwyczaje kultywowane do dziś. Sygnały myśliwskie wygrywane na trąbkach, trofea czy specyficzna gwara to niektóre z nich. O tradycjach, kulturze łowieckiej, ceremoniałach myśliwskich opowie myśliwy – pracownik Nadleśnictwa Sarbia.

 

Zajęcia prowadzone przez Annę Kałkę (tematy 1-4) – pracownik Nadleśnictwa Zdrojowa Góra oraz pracowników Nadleśnictwa Sarbia (temat 5).

 

Zajęcia dla wszystkich grup wiekowych. Zajęcia powiązane ze zwiedzaniem wystawy czasowej

 

Muzeum Okręgowe w Pile

ul. Browarna 7

64-920 Piła

www.muzeum.pila.pl

tel: 67 211 07 89

 

Muzeum czynne:

Wtorek-piątek: 10.00 – 16.00

Sobota, niedziela: 11.00 – 16.00

 

Bilety:

ulgowy - 4 zł

normalny – 6 zł

Przewodnik dla zorganizowanej grupy przedszkolnej – 20 zł

 

Nauczyciele i opiekunowie – wstęp wolny

 

Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica w Pile
64-920 Piła, ul. Browarna 7
Muzeum rejestrowane 46 (PRM/98)

Projekt i realizacja MYKK