Tydzień pełen wrażeń
18 kwietnia 2016

Pokaz gry na bębnach w wykonaniu Djembe Planet podczas Sobotniego Spotkania z Arkadym Pawłem Fidlerem - 16. 04. 2016 r.

W dniach od 11 do 17 kwietnia odbyły się w Muzeum warsztaty poświęcone tematyce podróżniczej dla grup szkolnych, przedszkolnych oraz osób indywidualnych pt. „Podróż przez kontynenty”. Uczestnicy na zajęciach wykonali między innymi: amulety z tradycji Indian Ameryki Północnej, tzw. „łapacze snów”, mozaikowe podkładki pod kubek w stylu meksykańskim, kolorowe torby i etniczną biżuterię inspirowane życiem w Amazonii. Na spotkaniu z lektorem Roksaną Szkodzińską była okazja do podszlifowania języka angielskiego, a na spotkaniu z młodym podróżnikiem, 8-letnim Olivierem Klimaszewskim, do posłuchania o podróży do Szkocji. Podczas zajęć powstały również notatniki podróżne, ramki na zdjęcie dekorowane wzorami greckimi, mini sakwy podróżnika, afrykańskie krajobrazy sawanny wykonane za pomocą farby i kredek świecowych, stworzono prace z kuleczek piankowych obrazujące podwodną rafę koralową. Nie zabrakło też tematyki orientalnej, uczestnicy wykonali ozdobne szkatułki z pudełek po herbacie, barwne mandale inspirowane kolorami Indii, czy obrazy inspirowane sztuką Aborygenów, rdzennych mieszkańców Australii. W programie zajęć były także warsztaty survivalowe z Arkadiuszem Wójcikiem ze Szkoły Przetrwania ZONA z Wągrowca.

 

Dodatkowo w ramach „Sobotnich spotkań z pasją” – 16. 04. 2016 r. - odbyło się spotkanie z podróżnikiem Arkadym Pawłam Fiedlerem, który opowiedział o swoich przygodach w Afryce. We wrześniu 2014 roku zielony Polski Fiat 126p wyruszył z portu Damietta w Egipcie na podbój Czarnego Lądu. Przygoda zaczęła się już na samym starcie, w porcie, gdzie samochód został zatrzymany przez egipską biurokrację. Po ponad dwóch tygodniach nierównej walki i opłaceniu wielu bakszyszy zdołał wyruszyć w trasę. Podróż trwała 3,5 miesięcy, podczas których ta dzielna maszyna, zwana "Zieloną Bestią" wraz ze swym kierowcą Arkadym Pawłem Fiedlerem odwiedziła 11 krajów pokonując 16194 kilometry. Podróżnik przejechał między innymi sudańską Saharę, pokonując temperatury sięgające 50 stopni, wspiął się na ponad 3500 m n. p. m i odwiedzili "jeszcze dziką" dolinę Omo w Etiopii, walczył ze słyną afrykańską tarką w Kenii. Polski Maluch pokonał błotniste drogi w Ugandzie, zniósł pył, kurz i nie dał się muchom Tse Tse w Tanzanii aby w końcu 12 grudnia 2014 roku dotrzeć do Przylądka Dobrej Nadziei w Republice Południowej Afryki. Podczas podróży Mały Fiat i jego kierowca, wśród lokalnej afrykańskiej społeczności, witani byli z wielką radością i uśmiechem na twarzach. Ludzie zastanawiali się czy ten egzotyczny pojazd jest prawdziwym samochodem. Wielu uważało Malucha za nową generację indyjskiego TukTuka, a inni nie dowierzali że można jeździć po Afryce czymś tak małym i kruchym. Tymczasem Maluch zawstydzając nie jeden wspaniały samochód terenowy równo parł do przodu.

 

Podczas spotkania odbyło się losowanie nagrody wśród grup szkolnych i przedszkolnych, które wzięły udział w warsztatach. Szczęśliwy los wytypował nasz gość specjalny. Nagrodę ufundowaną przez Firmę „Moje Bambino” otrzyma klasa V ze Szkoły Podstawowej w Kaczorach.

 

Zwycięskiej szkole serdecznie gratulujemy, a Panu Arkademu Pawłowi Fidlerowi dziękujemy za przyjazd do Muzeum i podzielenie się wrażeniami z podróży.

 

W niedzielę – 17. 04. 2016 r. - odbyły się również warsztaty rodzinne: „Podróż przez kontynenty”. Tym razem to rodzice z dziećmi wykonywali prace powiązane z tematyką różnych zakątków świata.

 

Wszystkim uczestnikom warsztatów oraz spotkania z Arkadym P. Fidlerem dziękujemy za wspólnie spędzony czas, a już niebawem zapraszamy do oglądania galerii zdjęć.

 

Warsztaty podróżnicze - Podróż przez kontynenty (11-17. 04. 2016)

Obrazów w galerii: 99

Spotkanie z Arkadym Pawłem Fidlerem - 16. 04. 2016 r.

Obrazów w galerii: 16

Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica w Pile
64-920 Piła, ul. Browarna 7
Muzeum rejestrowane 46 (PRM/98)

Projekt i realizacja MYKK