Spotkanie z Moniką Witkowską
29 lutego 2024

27 lutego 2024 r. odbyło się spotkanie z autorką fotografii do wystawy pt. „Szczyty marzeń” Moniką Witkowską. Tematem spotkania były podróże po świecie, w tym wielka pasja do gór. Pani Monika, jako 10 kobieta Polka weszła na szczyt góry Mount Everest w 2013 roku, pokonując 8848 m n.p.m. Góra ta położona jest w Himalajach Wysokich (Centralnych), na granicy Nepalu i Chińskiej Republiki Ludowej (Tybetu). Jako druga kobieta Polka, po Wandzie Rutkiewicz zdobyła szczyt góry K2 w 2022 roku, pokonując 8611 m n.p.m. K2 znajduje się w paśmie gór Karakorum, na granicy Chin i Pakistanu.

 

Początek spotkania rozpoczęło się zwiedzaniem wystawy fotograficznej pt. „Szczyty marzeń”. Wystawa została upiększona wspaniałym bukietem przygotowanym przez Panią Danutę Stefańską właścicielkę „Kwiaciarni Artystycznej Danuta” mieszczącej się przy ul. Bydgoskiej 1a w Pile.

Po przejściu na salę secesyjną mogliśmy posłuchać opowieści o pasji do podróży, szczególnie zamiłowania do gór Pani Moniki Witkowskiej. Słuchaliśmy o tym, jak należy przygotować się do wyprawy w góry, ile czasu zajmuje pobyt w górach i jakie wyzwania czekają na człowieka podczas wspinaczki. Jak się okazało, nie jest to proste, chociażby same przygotowanie się fizyczne i psychiczne jest ważne, należy przy takiej wyprawie wziąć pod uwagę 2 miesięczny pobyt w raczej trudnych warunkach atmosferycznych. Dodatkowo odpowiednie przygotowanie bagażu, opłaty za zezwolenia itp.

 

Nasz gość w bardzo interesujący sposób opowiedział o poszczególnych etapach wspinaczki, aklimatyzacji do określonych wysokości, o pięknym krajobrazie, o ludziach tragarzach, których obecność i pomoc jest niemalże niezbędna. Mówiąc o tych ludziach, warto ich odrobinę poznać. Szerpowie zamieszkują Himalaje w Indiach i Nepalu. Jako religię, wyznają tybetańską odmianę buddyzmu, budują piętrowe domy, na wysokości od 3 do 6 m n. p. m., zajmują się rolnictwem i hodowlą jaków. Szerpowscy mężczyźni najczęściej pracują, jako tragarze i przewodnicy podczas wypraw w Himalaje, czy Karakorum. Oprócz tego, można było dowiedzieć się o górskich tradycjach i kulturze.

 

Droga na szczyty górskie to przede wszystkim walka z własnymi słabościami, strachem, zimnem. Pani Monika podzieliła się z uczestnikami własnymi refleksjami i doświadczeniem, które odczuła podczas wspinaczki, zwłaszcza na górę K2. Jest to, nie da się ukryć, wieloetapowy proces podejmowania prób i wyzwań. A w finałowym etapie ataku szczytowego, kiedy otwiera się okno pogodowe, człowiek ma przed sobą tylko jeden cel – dojść na szczyt.

 

Po spotkaniu można było nabyć książki i zdobyć autograf Pani Moniki Witkowskiej oraz był przygotowany poczęstunek przez Hotel-Restaurację Gringo w Pile.

 

Serdecznie dziękujemy Pani Monice Witkowskiej za przyjazd do naszego Muzeum i inspirującą opowieść o trudzie zdobycia wielu szczytów górskich, w tym Mount Everest i K2.

 

Podziękowania również kierujemy do Pana Adama Rowickiego, menadżera Pani Moniki Witkowskiej, który okazał w wielką pomoc przy organizacji wystawy oraz spotkania.

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za tak liczne przyjście i wspaniałą atmosferę.

 

Spotkanie z Moniką Witkowską

Data wydarzenia: 27.02.2024
Obrazów w galerii: 34

Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica w Pile
64-920 Piła, ul. Browarna 7
Muzeum rejestrowane 46 (PRM/98)

Projekt i realizacja MYKK