Od tegorocznej Nocy Muzeów na stałej ekspozycji archeologicznej znajdują się zabytki wchodzące w skład, tak zwanego skarbu z Grabionnej. Odkryte w ubiegłym roku, wzbogaciły zbiory Muzeum Okręgowego w Pile. Obecnie, po niezbędnej konserwacji można je obejrzeć wyeksponowane w gablocie.
W skład tego zbioru wchodzą zabytki wykonane z brązu i żelaza – ozdoby, narzędzia i elementy rzędu końskiego. Reprezentują formy charakterystyczne dla terenów położonych pomiędzy dorzeczami dolnej Odry i Wisły.
Ich odkrycie w jednym zespole nad środkową Notecią jest kolejnym dowodem kontaktów i wymiany, do których dochodziło wśród społeczności schyłku epoki brązu i początków epoki żelaza w strefie Niżu Środkowoeuropejskiego. Analiza chronologiczna poszczególnych przedmiotów odkrytych w skarbie pozwala przyjąć, że zostały zdeponowane w tak zwanym okresie halsztackim D. W przybliżonych datach kalendarzowych obejmuje to przedział w latach pomiędzy około 650 a 530/510 p.n.e. Na terenach położonych na północ od Noteci jednoznacznie można go wiązać ze społecznością kultury pomorskiej.
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do Muzeum.