6 czerwca o godz. 17.00 w Muzeum Okręgowym w Pile odbył się wernisaż wystawy „Tajemniczy świat Sumatry”. Gośćmi specjalnymi na otwarciu byli autorzy wystawy Galina Krupa i Kajetan Gosławski, z zamiłowania fotografujący podróżnicy.
Po oficjalnym przywitaniu gości przez Dyrektora Ziemowita Niedźwieckiego wszyscy zainteresowani udali się do sali, w której zaprezentowano fotografie i pamiątki z podróży po Sumatrze. Na fotografiach przedstawiono, m. in. codzienne życie Mentawajów, których uważa się za najstarszą ludność osiadłą, przebywającą na archipelagu wysp Mentawai, wchodzących w skład prowincji Sumatra Zachodnia, sceny z Pacu Javi, kilkusetletniej tradycji wyścigu byków, w którym biorą udział wyłącznie mężczyźni oraz fotografie zwierząt, np. orangutanów, które obecnie należą do jednych z najbardziej zagrożonych ssaków na ziemi.
Po obejrzeniu wystawy w sali historycznej odbyło się spotkanie z podróżnikami, którzy podzielili się z uczestnikami wernisażu, wiedzą zdobytą podczas pobytu na Sumatrze oraz pokazali fotografie, których nie można było zobaczyć na wystawie. Nasi goście w ciekawy i szczegółowy sposób opowiedzieli o tym, jak udało im się dotrzeć na Sumatrę, w tym do plemienia Mentawajów. Interesujące były tematy związane z: matriarchatem i rolą mężczyzn, wyścigiem byków na opustoszałych ryżowiskach wypełnionych wodą, rolą tatuażu, życiem codziennym Mentawajów, architekturą, integracją rządową i próbą ucywilizowania tej grupy autochtonów, czy światem zwierząt, a zwłaszcza życiem dzikich orangutanów.
Serdecznie dziękujemy Państwu Galinie Krupie i Kajetanowi Gosławskiemu za otwarcie wystawy i przedstawienie relacji z podróży po Sumatrze oraz pozostałym uczestnikom spotkania za obecność i zainteresowanie tą tematyką.
Przypominamy, że wystawa będzie dostępna do 18 sierpnia 2019 r.