Muzeum Okręgowe zachęca do wsparcia projektu wydania książki z wierszami i płytą muzyczną Macieja Tylki. Projekt jest zamieszczony na portalu PolakPotrafi.pl i czeka na Państwa wsparcie.
Celem projektu jest wydrukowanie książki z wierszami Macieja Tylki wraz z płytą muzyczną w pilskim Wydawnictwie Media Zet Zuzanny Przeworskiej. Książka zaprezentuje twórczość Macieja Tylki, znanego jako „Tylas”, przedwcześnie tragicznie zmarłego artysty, który był osobą znaną w społeczności lokalnej miasta Piły.
Zakłada się minimalny druk książki w liczbie 300 sztuk. Zebrane fundusze umożliwią opłacenie grafika, korekty, składu i druku książki oraz wydanie płyty muzycznej. Łączne koszty związane z wydaniem książki i płyty oraz prowizji portalu PolakPotrafi.pl i Transferuj.pl (ok. 10%) to: 7.000 zł Wartość jednej książki z płytą to: 25 zł. Jeśli zostanie uzbierane więcej pieniędzy, to wydrukujemy więcej egzemplarzy książki, aby tym samym publikacja trafiła do jak największej liczby czytelników.
Dlaczego crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe? Wydanie publikacji jest kosztowne i bywa, że do zrealizowania wartościowego pomysłu brakuje tylko odpowiednich funduszy. Dzięki wsparciu społecznościowemu, czyli Państwu, publikacja ma szansę powstać i zaistnieć, jako „pozytywny przekaz” dla młodego pokolenia, który z pewnością wpisze się w dorobek twórczej działalności pilskiej społeczności. Mamy nadzieję, że wspólnie uda się zebrać fundusze na projekt, bo warto spełniać czyjeś marzenia!
Maciej Tylka - TYLAS / 1982 – 2006 / wszechstronnie uzdolniony artysta. Ukończył Szkołę Muzyczną I- ego stopnia w klasie skrzypiec. Po maturze studiował w Studium Nauczycielskim na Wydziale Edukacji Artystycznej w Wałczu. Malował, grał, śpiewał, tańczył, pisał wiersze, a przede wszystkim kochał ludzi i Boga, nikim nie pogardzał. Zapraszał znajomych do swojego domowego studia, aby śpiewali „ nawijki” razem z nim. Gdy tańczył break’a zależało mu, aby koledzy lepiej wypadli, nie pchał się przed innych. Zawsze wesoły i pomocny. Szanował ludzi starszych, kochał dzieci. Zostawił po sobie rysunki, obrazy, grafiki, oryginalną grę planszową, do której wyrzeźbił 120 figurek z modeliny. Pozostawił też wiele nagrań muzycznych wykonanych razem z kolegami. Razem z Wiktorem M. założył zespół rapowy „Mechanizm”. Potem śpiewał w innych zespołach, np. „Squadzie Centralnym”, „Ganglandzie”, „Luźni stylem”. Z bratem Tomaszem śpiewał czasami w „Pozytywnym Fermencie”. Występował na przeglądach, koncertach, m.in. w 2003 roku na festiwalu „Woodstock” na zaproszenie Dariusza Malejonka, lidera zespołu „Maleo Reggae Rockers”. Razem z bratem Tomaszem zaśpiewał utwór pod tytułem „Serce człowieka”, który również pojawił się na płycie zespołu. Zginął tragicznie w wieku 24 lat, „chciał popatrzeć na świat z wysoka” /z wieży nadawczej tuż obok domu/.
Pomysłodawcy projektu:
Grażyna Szczurek-Tylka - mama Macieja; z zawodu plastyk, od paru lat na emeryturze. Pracowała jako instruktor kulturalny, dekorator i plastyk w Domach Kultury. Od wielu lat jest w Stowarzyszeniu Salezjańskich Współpracowników przy parafii Świętego Jana Bosko w Pile. W zaciszu swojego domu żyje dla Boga, maluje obrazy inspirowane wewnętrzną duchowością i tajemniczością.
Tomasz Tylka - starszy brat Macieja; muzyk reggae, przez 5 lat po tragicznej śmierci brata organizował koncerty muzyczne "Tribute to Tylski" w Pile. Grał w zespołach muzycznych, m.in. z Ave Lion, Dubska, czy Positive Ferment Sound System. Zawsze pragnął wydać płytę z nagraniami Macieja. Obecnie studiuje w Seminarium Redeptoris Mater Missionary Toronto/Kanada/.
Sylwia Klimaszewska - znajoma mamy Macieja i Tomka; z wykształcenia kulturoznawca, z zawodu adiunkt muzealny w Muzeum Okręgowym w Pile. Organizatorka różnych wydarzeń kulturalnych, w tym "Sobotnich spotkań z pasją". Z zamiłowania pasjonatka bliskich i dalekich podróży, zwłaszcza w towarzystwie 9- -letniego syna Oliviera, fotografii i dobrej książki. Obecnie mocno wierzy i kibicuje w pozytywną realizację projektu.
Książka to zbiór wierszy raperskich Macieja Tylki „Tylasa”, jego wybranych prac graficznych, zdjęć, wspomnień i wybranych utworów muzycznych na płycie CD. Maciej napisał wiele wierszy raperskich. Mówią one o czasach współczesnych, problemach młodego człowieka, które próbuje odnaleźć swój sposób na życie, swoją drogę w tłumie ludzi.
Wspierając projekt uczestniczysz w wydaniu wyjątkowej publikacji, dzięki której zagłębisz się w świat rymów, nietuzinkowych myśli, wspomnień i barwnych obrazów Macieja Tylki „Tylasa”, legendy pilskiego młodego pokolenia.
Link do projektu: https://polakpotrafi.pl/projekt/wiersze-raperskie-macieja-tylki
Kilka zdjęć z wieczoru muzycznego promującego projekt: