Pisanki ręcznie robione
18 marca 2021

A jaka jest historia wielkanocnego jajka?
Jak niejedna tradycja wiązana obecnie z chrześcijaństwem, zdobienie jaj ma swe źródła w pogańskich praktykach. Korzeniami sięga nawet 5 tys. lat wstecz (tak datuje się pisanki znalezione w Asyrii). Znali je starożytni Egipcjanie, Chińczycy, Rzymianie i Persowie. Najprawdopodobniej to tym ostatnim zawdzięczamy wprowadzenie pisanek do kultury chrześcijańskiej.
Te najstarsze były przyozdabiane "magicznymi" symbolami. Nie były dekoracją. Miały odstraszać złe moce, stać na straży domostw, szczęścia i zdrowia ich mieszkańców. Zapewniały urodzaj, płodność, powodzenie w miłości. Chroniły przed urokami. Zakopywano je przy wejściach do domu i do pozostałych budynków gospodarczych. Dawano je zwierzętom, by były zdrowe i płodne. W wodzie, w której były skorupki pisanek, myto noworodka, co miało zapewnić mu zdrowie.
Pokruszone skorupki rozsypywano na strzechach, by chronić dom przed uderzeniem pioruna.
Pisanki miały ścisły związek z wiosennym przesileniem oraz pogańską tradycją święta zmarłych (zwyczaj składania ich na grobach spotykany jest współcześnie).
Jajko od zawsze symbolizowało siłę życiową, chaos, wszechświat, odrodzenie. Jest symbolem nieśmiertelności, nieprzemijalności. Z nim wiązano mity dotyczące narodzenia świata.
Zdobienie jaj to misterne zajęcie, wymagające niemałych zdolności plastycznych, precyzji i delikatności. W dawnej tradycji było zarezerwowane wyłącznie dla kobiet. Panowie musieli trzymać się z dala, zarówno od nich, jak i od izby, w której były malowane. Dziś największą radość z malowania jajek mają dzieci. Nie należy więc im jej odbierać. Wręcz przeciwnie, wykorzystajmy ten zapał do wspólnego spędzenia czasu, wesołej zabawy i przemyceniu kilku słów o tradycji.
Potrzebne materiały do wykonania pisanki: sznurek jutowy oraz biały sznurek, klej (może być klej na gorąco ale również dobrze sprawdzi się klej Vikol), jajko styropianowe, koronka,pędzel do kleju, jeśli nie używamy kleju na gorąco.
Sposób wykonania:
1. Jajko styropianowe najlepiej położyć na szklance, będzie nam wygodniej na nim pracować.
2. Smarujemy część jajka klejem. Następnie zaczynamy przyklejać sznurek, robiąc tak zwanego ślimaka. Staramy się, aby sznurek był przyklejony równo, pisanka będzie ładniej wyglądać.
3. Pisankę możemy również wykonać w wersji dwukolorowej. Do połowy okręcamy jajko sznurkiem jutowym a kolejną część sznurkiem białym.
4. Kiedy mamy już owinięte całe jajko należy odmierzyć koronkę i przykleić ją.
Nasze styropianowa pisanka jest gotowa:)

Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica w Pile
64-920 Piła, ul. Browarna 7
Muzeum rejestrowane 46 (PRM/98)

Projekt i realizacja MYKK