Odbył się taki plener...
21 sierpnia 2019

10 sierpnia 2019 r. w Muzeum Kultury Ludowej w Osieku odbył się plener rysunkowo-malarski, pt. „Uroki wiejskiej kapliczki”. Celem pleneru było, m.in. przybliżenie i ukazanie historii skansenu oraz rozbudzenie zmysłu obserwacji i uwrażliwienia na widzenie otoczenia i jego piękna. Inspiracją do wykonania prac były kapliczki wiejskie znajdujące się na terenie Muzeum Kultury Ludowej w Osieku. Kapliczka to niewielka budowla kultowa, wznoszona przy drogach lub rozdrożach w celach wotywnych, dziękczynnych, czy obrzędowych. Zazwyczaj jest wykonana z drewna i zawieszona na drzewie lub słupie. We wnętrzu znajduje się obraz lub rzeźba Jezusa, Matki Bożej, czy świętego. W formie rozbudowanej, w tym murowanej, może przypominać małą kaplicę.

Na terenie skansenu znajdują się trzy kapliczki przydrożne. Pierwsza to kapliczka z pocz. XX wieku, murowana z czerwonej cegły, w której wnęce znajduje się rzeźba Matki Boskiej autorstwa Zbigniewa Polakowa z Wałcza. Druga jest rekonstrukcją kapliczki słupowej z rzeźbą Chrystusa Frasobliwego oraz krzyżem na szczycie daszku, z II poł. XIX wieku autorstwa Zbigniewa Polakowa. Trzecia kapliczka wykonana z drewna, zawieszona na drzewie, wewnątrz której znajduje się rzeźba Chrystusa.

W plenerze wzięło udział 15 osób: Emilia Cierlikowska, Natalia Baranek, Zbigniew Cierlikowski, Mikołaj Czapliński, Joanna Czaplińska, Magdalena Czaplińska, Jan Czapliński, Olivier Klimaszewski, Agnieszka Szmytkowska, Honorata Błaszczyk, Katarzyna Burda, Zosia Pielacha, Matylda Jodda, Wojtek Jodda oraz opiekun artystyczny Pani Grażyna Szczurek-Tylka.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspaniale spędzony czas podczas pleneru, a zainteresowanych wystawą poplenerową zapraszamy 8 września 2019 r. od godz. 13.30 do kawiarenki „Pod wiatrakami” w skansenie.

 

Plener rysunkowo-malarski Uroki wiejskiej kapliczki 10.08. 2019

Obrazów w galerii: 65

Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica w Pile
64-920 Piła, ul. Browarna 7
Muzeum rejestrowane 46 (PRM/98)

Projekt i realizacja MYKK