Noc Muzeów za nami...
27 maja 2019

Koncert Pawła Chustaka z zespołem

18/19 maja 2019 r. odbyła się XI edycja Nocy Muzeów. W tym roku program imprezy nawiązywał do wystawy czasowej, która poświęcona była duchowemu dziedzictwu św. Jana Bosko i 40-leciu salezjańskiej Inspektorii św. Wojciecha w Pile. Osoby zwiedzające Muzeum mogły obejrzeć wystawy stałe, które prezentują obiekty z dziedziny archeologii, historii regionu oraz historii sztuki. O godz. 19.00 i 22.00 odbyły się wykłady, m.in. wygłoszony przez dra Jarosława Rolę, pt. „Pilskie cmentarzyska” oraz wygłoszony przez mgra Marka Fijałkowskiego, pt. „Wybrane skarby sanktuarium w Skrzatuszu”. Na sali wystawy czasowej można było obejrzeć film Muzeum Utracone: „Pamięć jest kluczem”. Film został przedstawiony w formie zbliżonej do teledysku, w którym główny bohater poszukuje klucza do swojej pamięci i tożsamości oraz pokazuje polskie dzieła sztuki utracone podczas II wojny światowej, odzyskane i nadal poszukiwane. Zwiedzając ekspozycje muzealne, można było wziąć udział w konkursie, który polegał na odszukaniu obrazków ze św. Janem Bosko, sprawdzić, jaki eksponat wskazują i rozwiązać krzyżówkę. Wylosowano i nagrodzono 3 osoby, które prawidłowo uzupełniły hasło: Szymon Hass z Piły, Agnieszka Hass z Piły oraz Zofia Sabat z Piły. Nagrodą były polskie gry planszowe: „Boska gra & Misyjna gra”.

Na terenie muzealnego ogrodu o godz. 20.30 odbył się koncert zespołu Pawła Chustaka w rytmie muzyki chrześcijańskiej. W repertuarze nie zabrakło znanego utworu „Drogi”, który powstał w czasie, kiedy wokalista związany był z zespołem "Stróże Poranka". Muzyka poruszyła nie jedno serce widza kołyszącego się w jej rytm. Dla młodszych uczestników Nocy Muzeów zaplanowano atrakcje, np. misyjne warsztaty plastyczne, podczas których była okazja do zrobienia własnoręcznie zakładki do książki, różańca misyjnego, obrazka misyjnego na korze palmowej lub liściu oraz warsztaty baniek mydlanych. Dodatkowo można było skorzystać z malowania buziek lub poskakać razem z animatorami w rytm wesołej muzyki. Dla dzieci starszych i młodzieży odbyły się warsztaty kuglarskie. Specjalnie na ten wieczór, pomiędzy drzewami, powstał labirynt linowy z łatwiejszym i trudniejszym szlakiem do pokonania. Zainteresowanie tą atrakcją było ogromne. Sprawiła uczestnikom wiele radości i zabawy. W ogrodzie nie zabrakło bicia pamiątkowych monet. Dla smakoszy było stoisko z wiejskim chlebem. Pysznym dodatkiem do pajdy chleba był smalec i ogórek kiszony lub masło i powidła. Dzieci mogły skosztować prażynek i waty cukrowej.

W tegorocznej Nocy Muzeów uczestniczyło 1400 osób, to więcej niż w zeszłym roku. Bardzo się cieszymy, że frekwencja dopisała i mamy nadzieję, że w kolejnym roku ilość osób uczestniczących w tym wydarzeniu wzrośnie.

Muzeum Okręgowe dziękuje wszystkim osobom, które zaangażowały się w organizację imprezy: ks. Danielowi Śliwińskiemu z parafii św. Jana Bosko w Pile, Tomaszowi Tylce, Grażynie Szczurek-Tylce, ks. Michałowi Mejerowi i ks. Jarosławowi Krzysztonkowi z parafii Świętej Rodziny w Pile, młodzieży działającej w Oratorium przy parafii Świętej Rodziny w Pile, Aleksandrze Klimaszewskiej, Pawłowi Chustakowi z zespołem oraz ekipie od nagłośnienia koncertu.

Dziękujemy również wszystkim uczestnikom, którzy odwiedzili nasze Muzeum i mamy nadzieję, że spotkamy się na kolejnej edycji w roku 2020.

 

Noc Muzeów 18/19.05. 2019

Obrazów w galerii: 45

Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica w Pile
64-920 Piła, ul. Browarna 7
Muzeum rejestrowane 46 (PRM/98)

Projekt i realizacja MYKK