16 i 24 listopada oraz 1 grudnia odbyły się kolejne lekcje muzealne do obecnej wystawy czasowej, pt. „Myślistwo – ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Szczecinku”. Tym razem tematem spotkania były tradycje myśliwskie. Po obejrzeniu wystawy, grupy zwiedzających spotkali się z pracownikami Nadleśnictwa Sarbia, którzy opowiedzieli o tradycjach, kulturze łowieckiej i ceremoniałach myśliwskich.
Lekcje rozpoczynały się i kończyły tradycyjnymi sygnałami myśliwskimi. Następnie uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się, czym zajmują się myśliwi w lesie i co oznacza być myśliwym oraz jaka wiąże się z tym stanowiskiem odpowiedzialność. Nasi goście opowiedzieli o najbardziej charakterystycznych mieszkańcach lasu, pokazali m.in. poroża zwierząt żyjących w lesie, np. jelenia i daniela oraz kły dzika, tzw. szable, w dolnej szczęce (żuchwie) i tzw. fajki w szczęce górnej. Była też okazja do poznania sygnałów myśliwskich odgrywanych w hołdzie dla wybranych gatunków zwierząt, np. zająca, dzika, czy lisa. Dodatkowo można było posłuchać, jak przy pomocy specjalnej tuby, można naśladować odgłosy zwierząt, np. jeleni i tym samym zwabiać zwierzynę. Spotkanie było również wspaniałą okazją do przełamania wielu stereotypów związanych z myślistwem.
Serdecznie dziękujemy Pani Annie Kałce i Panu Rafałowi Stefaniakowi z Nadleśnictwa Zdrojowa Góra oraz Panom: Tomaszowi Malińskiemu, Michałowi Krzysztofikowi, Michałowi Bartkowiakowi, Mateuszowi Schubertowi, Dariuszowi Dregerowi i Sławomirowi Sawińskiemu z Nadleśnictwa Sarbia, za ciekawe przeprowadzenie lekcji.
Dziękujemy również Panu Adamowi Standio Nadleśniczemu Nadleśnictwa Zdrojowa Góra i Panu Maciejowi Strawie Nadleśniczemu Nadleśnictwa Sarbia za owocną współpracę z Muzeum.