Tematem przewodnim w I tygodniu "Wakacji z Muzeum - Czy wiesz, że?" było Powstanie Warszawskie. Dzieci, oprócz ogólnej historii o powstaniu, zdobyły wiedzę o dwóch niemieckich czołgach, które zostały zdobyte przez powstańców w pierwszych dniach działań bojowych: Panzerkampfwagen V Panther - w Polsce znanym, jako „Pantera” (podczas powstania zdobyto 2 takie czołgi) oraz Jagdpanzer 38(t) - potocznie znanym, jako Hetzer „Podżegacz”. Następnie był czas na wykonanie zadań plastycznych, m.in.: należało dopasować do obrazka nazwy elementów budowy czołgu, wykleić z bibułek symbol "Polski Walczącej" w kształcie kotwicy oraz zaprojektować plakat o Powstaniu Warszawskim, na którym miał znaleźć się czołg o nazwie "Pudel" - nadany przez batalion "Zośka" od pseudonimu poległego w powstaniu Tadeusza Tyczyńskiego, dowódcy drużyny w plutonie „Felek”. Uzupełnieniem tematu był KURIER CZOŁGISTY, dzięki któremu, dzieci poznały jednego z bohaterów Powstania Warszawskiego Wacława Micutę, ps. Wacek - oficera do specjalnych zadań w Harcerskim Batalionie Szturmowym „Zośka” AK. Został wyznaczony dowódcą nowo utworzonego plutonu pancernego, walczącego na Woli - była to jedyna jednostka pancerna powstańców.
W drugim tygodniu, uczestnicy zapoznali się z krótką historią Bitwy Warszawskiej. Poznali francuski czołg Renault FT-17 i z późniejszego okresu polską tankietkę TK-3 oraz jej modyfikację TKS. Zobaczyli jak wygląda "Znak pancerny" - odznaka żołnierzy broni pancernych II Rzeczpospolitej Polskiej. W KURIERZE CZOŁGISTY poznali postać polskiego asa pancernego Edmunda Romana Orlika - bohatera z kampanii wrześniowej 1939 r. Nie zabrakło zadań plastycznych do wykonania.
W trzecim tygodniu zaprezentowano polski czołg lekki skonstruowany przed II wojną swiatową 7TP . Obok tankietek TK-3 i TKS był podstawową bronią polskich sił pancernych podczas wojny obronnej 1939 r. W obecnym - czwartym tygodniu oferty wakacyjnej zaprezentowany zostanie czołg T-34-85 produkcji radzieckiej z okresu II wojny światowej. Czołg ten był pierwszym wozem bojowym produkowanym w Polsce na skalę masową. W 1951 r. Polska zakupiła licencję na jego produkcję.
Poniżej prezentujemy prace uczestników.