Kilka słów o spotkaniu z podróżniczką Moniką Witkowską
16 grudnia 2016

10 grudnia, w sobotę, odbyło się spotkanie z podróżniczką Moniką Witkowską w ramach „Sobotnich spotkań z pasją” organizowanych w Muzeum. Tym razem tematem spotkania była góra "Mount Everest - mity, fakty, ciekawostki". Pani Monika, jako 10 kobieta Polka weszła na szczyt góry w 2013 roku, pokonując 8 848 m n. p. m. Góra ta położona jest w Himalajach Wysokich (Centralnych), na granicy Nepalu i Chińskiej Republiki Ludowej (Tybetu).

Podczas spotkania Pani Monika opowiedziała, jak należy przygotować się do wyprawy na szczyt, ile czasu zajmuje pobyt w górach i jakie wyzwania czekają na człowieka podczas wspinaczki. Jak się okazało, nie jest to proste, chociażby same przygotowanie się fizyczne i psychiczne jest ważne, należy przy takiej wyprawie wziąć pod uwagę 2 miesięczny pobyt w raczej trudnych warunkach atmosferycznych. Dodatkowo odpowiednie przygotowanie bagażu, opłaty za zezwolenia itp. Nasz gość w bardzo interesujący sposób opowiedział o poszczególnych etapach wspinaczki, aklimatyzacji do określonych wysokości, o pięknym krajobrazie, o ludziach tragarzach, których obecność i pomoc jest niemalże niezbędna, ( choć Pani Monika weszła na szczyt bez ich pomocy). Mówiąc o tych ludziach, warto poznać Szerpów. Lud ten zamieszkuje Himalaje w Indiach i Nepalu. Jako religię, wyznają tybetańską odmianę buddyzmu, budują piętrowe domy, na wysokości od 3 do 6 m n. p. m., zajmują się rolnictwem i hodowlą jaków. Szerpowscy mężczyźni najczęściej pracują, jako tragarze i przewodnicy podczas wypraw w Himalaje. Oprócz tego, można było dowiedzieć się o tamtejszych tradycjach i kulturze, np., co to jest gompa, co symbolizują chorągiewki modlitewne na szlaku oraz czym jest „Puja”. Droga na szczyt Mount Everestu to przede wszystkim walka z własnymi słabościami, strachem, zimnem. Pani Monika podzieliła się z uczestnikami własnymi refleksjami i doświadczeniem, które odczuła podczas wspinaczki. Jest to, nie da się ukryć, wieloetapowy proces podejmowania prób i wyzwań. A w finałowym etapie ataku szczytowego, kiedy otwiera się okno pogodowe, człowiek ma przed sobą tylko jeden cel – dojść na szczyt. Spotkanie zakończyło się mini konkursem, przy okazji można było nabyć książki i zdobyć autograf autora.

Dodatkową atrakcją spotkania był mikołajkowy poczęstunek przygotowany przez Panią Bogusławę Kułag , która prowadzi Cukiernię & Kawiarnię „Śródmiejska”. Serdecznie dziękujemy Pani Monice Witkowskiej za przyjazd do naszego Muzeum i inspirującą opowieść o trudzie zdobycia najwyższej góry świata Mount Everestu.

Dziękujemy również naszym pozostałym sponsorom: Państwu Iwonie i Markowi Andruszkiewiczom z firmy Imar i Ogólnokrajowej Spółdzielni Turystycznej „Gromada” za pomoc przy organizacji spotkania. Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za tak liczne przyjście i zachęcamy do śledzenia kolejnych wydarzeń, które odbędą się w Muzeum.

 

Spotkanie z podróżniczką Moniką Witkowską 10.12.2016 r.

Obrazów w galerii: 15

Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica w Pile
64-920 Piła, ul. Browarna 7
Muzeum rejestrowane 46 (PRM/98)

Projekt i realizacja MYKK