Dnia 16 lutego w siedzibie Nadleśnictwa Sarbia odbyła się sesja: „Archeologia w lasach”.
Referaty wygłosili zaproszeni przez Nadleśniczego Macieja Strawę goście: Romualda Bartkowiak z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu, delegatura w Pile, dr Milena Teska z Instytutu Prahistorii UAM w Poznaniu, prof. UAM Andrzej Michałowski oraz dr Jarosław Rola z Muzeum Okręgowego w Pile.
Motorem sprawczym do zorganizowania sesji było odkrycie nowego stanowiska z kurhanami w miejscowości Nowie na terenie Nadleśnictwa Sarbia.
Sesja miała na celu uwrażliwienie leśniczych na zwrócenie szczególnej uwagi na rzeźbę terenu w poszczególnych fragmentach lasów, która może świadczyć o występowaniu stanowisk archeologicznych. Dotychczasowo bowiem, przy rejestrowaniu stanowisk (np. przy okazji realizacji przedsięwzięcia Archeologicznego Zdjęcia Polski) nie brano prawie w ogóle pod uwagę terenów leśnych. Dlatego lasy stwarzają pod tym względem duży potencjał nie odkrytych jeszcze stanowisk. Dodatkowo stanowiska te – w odróżnieniu od stanowisk ulokowanych na polach uprawnych, które są co roku podorywane - są dobrze zachowane i niejako przez sam las chronione przed dewastacją, co daje ogromne możliwości poznawcze archeologom.
Wygłoszone referaty dały ogólny pogląd na temat jak wyglądało życie na terenach Doliny Noteci w pradziejach, omówiły co to są kurhany i jak są zbudowane oraz jak od strony przepisów prawnych wygląda rejestracja i penetracja znalezisk archeologicznych.
Jarosław Rola wygłosił dwie prelekcje: „Archeologia w lasach - historia, teraźniejszość, perspektywy” oraz „Naturalne i antropogeniczne przekształcenia środowiska nad Dolną Gwdą w czasach od łowców reniferów do piastowskich wojów”.
Sesję, odbywającej się w gronie umundurowanych leśniczych, uświetnił występ zespołu trębaczy wykonujących sygnały myśliwskie, m.in. sygnał: „Darz Bór” – hymn Nadleśnictwa Sarbia.